3. 5. 2024

Bída Sparty pokračuje, Hradec zaskočil Slavii, Bohemka si zastřílela!

Po mistrovi z Plzně dnes na úvod sezony zaváhala i obě pražská „S“. Fotbalisté Slavie v 1. kole Fortuna ligy musejí skousnout venkovní porážkou 0:1 s Hradcem Králové, Letenští doma podlehli Liberci.

Východočeši navázali na vítězství 4:3 z posledního vzájemného duelu z nadstavbové části minulého ročníku a pražského favorita obrali o body podruhé za sebou. Slávisté první ligové kolo prohráli poprvé od roku 2015.

Zápas před vyprodaným hledištěm v Mladé Boleslavi rozhodl v 54. minutě Daniel Vašulín po dlouhém nákopu od brankáře Michala Reichla a přihrávce Filipa Kubaly. Slavii tak nevyšla generálka na čtvrteční úvodní utkání 3. předkola Evropské konferenční ligy (EKL) s Panathinaikosem Atény.

Sparta se neoklepala ze čtvrtečního vyřazení v 2. předkole EKL s norským Vikingem Stavanger a pod vedením dánského trenéra Briana Priskeho, který debutoval v české lize, nezvítězila ani ve třetím soutěžním zápase sezony.

Slovan se na Letné ujal vedení už po 65 sekundách hry zásluhou Christiana Frýdka. V 19. minutě si dal vlastní branku domácí obránce Jaroslav Zelený.

V 75. minutě snížil střídající Kryštof Daněk, ale víc už pražský favorit navzdory velkému tlaku nestihl. Domácí útočník Jan Kuchta v závěru nastavení dostal červenou kartu za šlápnutí na hlavu hostujícího gólmana Oliviera Vliegena. Sparta v lize podlehla Severočechům po pěti utkáních.

Jablonečtí pod novým koučem Davidem Horejšem prohráli všechny čtyři přípravné zápasy a nezvládli ani první soutěžní duel. Skóre na Střelnici otevřel v závěru první půle Ondřej Petrák, v 70. minutě přidal pojistku Roman Květ a těsně před koncem stanovil konečný výsledek střídající Adam Jánoš. „Klokani“ na hřišti Severočechů zvítězili poprvé od května 2014.

České Budějovice při soutěžní premiéře trenéra Jozefa Webera už v osmé minutě poslal do vedení Patrik Hellebrand a v 67. minutě se trefil i Martin Králik. Jihočeši vyhráli v nejvyšší soutěži na stadionu soupeře po 18 utkáních a ani popáté v nejvyšší soutěži s Pardubicemi neprohráli.

V prvním kole nezvítězili ani obhájci titulu z Plzně, kteří už v sobotu remizovali v Teplicích 2:2.

1. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové – Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 54. Vašulín. Rozhodčí: Zelinka – Hájek, Kříž – Franěk (video). ŽK: Kučera, Reichl – Douděra. Diváci: 5000 (vyprodáno).

FK Jablonec – Bohemians Praha 1905 0:3 (0:1)

Branky: 37. Petrák, 70. Květ, 87. Jánoš. Rozhodčí: Černý – Podaný, Pečenka – Batík (video). ŽK: Štěpánek, Jovovič – Puškáč. Diváci: 3051.

FK Pardubice – Dynamo České Budějovice 0:2 (0:1)

Branka: 8. Hellebrand, 67. Králik. Rozhodčí: Klíma – Nádvorník, Machač – Petřík (video). ŽK: Vacek, Hlavatý, Solil, Krejčí (asistent trenéra) – Hais, Grič, Matoušek. Diváci: 926.

Sparta Praha – Slovan Liberec 1:2 (0:2)

Branky: 75. Daněk – 2. Frýdek, 19. vlastní Zelený. Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Volf – Štěrba (video). ŽK: Sadílek, Kuchta, Čvančara – Purzitidis, Vliegen, Kozel (trenér). ČK: 90.+7 Kuchta (Sparta). Diváci: 13.275.