2. 5. 2024

Basketbalisté se rozloučili s kvalifikací MS prohrou v Černé Hoře 70:88!

Zdroj: Depositphotos

Čeští basketbalisté zakončili neúspěšnou kvalifikaci na mistrovství světa porážkou v Podgorici s Černou Horou 70:88.

Domácí celek naopak oslavil postup na šampionát, který se bude konat na přelomu srpna a září v Indonésii, Japonsku a na Filipínách.

Nejlepším střelcem oslabeného a omlazeného českého týmu byl se 17 body dvacetiletý talent Ondřej Hanzlík z Girony, který dal pět trojek. Za vítěze nasbíral stejný počet bodů Nikola Ivanovič.

Češi sice v úvodu získali vedení díky Ondřeji Balvínovi a dnešnímu kapitánovi Patriku Audovi, ale proti maximálně motivovanému soupeři před bouřlivou atmosférou Sportovního centra Morača to bylo naposledy. Černohorci úvodní čtvrtinu naprosto ovládli.

Od stavu 2:4 předvedli osmibodovou šňůru, kterou po jednom proměněném trestném hodu ze tří Tomáš Kyzlinka následovala další dokonce devítibodová. V závěru první desetiminutovky prohrávali Češi už 11:31 a až v závěru první čtvrtiny si připsali první úspěšný trojkový pokus díky Hanzlíkovi.

Domácí měli zápas pevně v rukách. Ve druhé čtvrtině se šestibodovou sérií utrhli už do náskoku 25 bodů. Zareagoval trojkou Hanzlík a od té doby pasáží 7:2 Ginzburgův tým zkorigoval stav na 25:45. Jenže do poločasu do bylo díky trojce Nikoly Ivanoviče opět o 25 bodů.

Po pauze unikli domácí dvakrát na největší rozdíl 27 bodů. Ginzburgův výběr sice zkorigoval stav sérii 11:0, kterou orámovala Hanzlíkova třetí trojka v zápase, a prokletí ostatních českých střelců z dálky prolomil Tomáš Kyzlink. Domácí ale další devítibodovou šňůrou nepřipustili žádné pochyby své cestě za postupem.

Na začátku poslední čtvrtiny se přidal úspěšnou trojkou k Hanzlíkovi a Kyzlinkovi David Böhm. Domácí ale znovu unikli na 26 bodů. O korekci skóre na 68:82 se postaral dvěma trojkami za sebou Hanzlík a nakonec Češi stáhli prohru pod 20 bodů. Černohorci mohli po účasti na MS v Číně v roce 2019, kde Češi dosáhli na historické šesté místo, slavil historicky druhý postup.