20. 6. 2024

Barcelona a dluhy? Čeká se až skončí smlouvy přeeplaceným hvězdám!

Zdroj: Depositphotos

Viceprezident FC Barcelona pro finance Eduard Romeu prozradil, že klub dostane své platové zatížení na udržitelnou úroveň až poté, co vyprší kontrakty některým hvězdným fotbalistům.

Při oznámení rozpočtu na tuto sezonu varoval, že současné nadměrné výdaje na platy budou trvat ještě dva roky.

Mzdy hráčů vyletěly do závratných výšek během působení předchozího prezidenta klubu Josepa Bartomeua a společně s důsledky koronavirové pandemie vedly k obřímu zadlužení, které přetrvává až do současného vedení Josepa Laporty.

Romeu ve čtvrtek uvedl, že k červnu měla Barcelona čistý dluh ve výši 608 milionů eur (14,9 miliardy korun).

„Srážejí nás částky, které vynakládáme na platy našich hráčů. Je tu skupina kontraktů, které jsou hodně vysoké a vyprší po této sezoně nebo až po té další,“ řekl Romeu.

Na přímý dotaz potvrdil, že mluví o smlouvách zkušených hráčů, jako jsou Gerard Piqué, Sergio Busquets a Jordi Alba.

V minulých letech se musel klub kvůli vysokým platům vzdát hvězd typu Lionela Messiho, Luise Suáreze, Antoinea Griezmanna či Philippea Coutinha.

Navzdory tomu ale Barcelona letos v létě svou platovou zátěž znovu zvýšila po příchodech nových posil Roberta Lewandowského, Julese Koundého či Raphinhy.

Nyní tak vydává na platy 656 milionů eur (16 miliard korun) oproti předchozím 518 milionům (12,7 miliard korun).

Cílem klubu je podle Romeua snížit časem tuto částku na 500 milionů eur (12,3 miliardy korun), přičemž 420 milionů by bylo na platy pro hráče prvního týmu a zbylých 80 milionů na B mužstvo a mládež.

Barcelona zakončila sezonu 2021/22 poprvé po třech letech v černých číslech, po zaplacení daní činil zisk 98 milionů eur (2,4 miliardy korun).

Umožnil to ale pouze prodej části televizních práv a dalších aktiv v celkové výši 866 milionů eur. Na aktuální ročník počítá katalánský velkoklub s obratem ve výši 1,4 milionu eur a ziskem 275 milionů eur.