27. 4. 2024

AS Řím porazil Feyenoord 1:0 a je prvním vítězem Konferenční ligy!

Zdroj: Freepik

Fotbalisté AS Řím porazili ve finále premiérového ročníku Evropské konferenční ligy Feyenoord Rotterdam 1:0 a získali první evropskou trofej v klubové historii. Zápas v Tiraně rozhodl ve 32. minutě Nicolo Zaniolo.

Italský klub uspěl ve finále evropských pohárů na třetí pokus. Naopak jeho trenér José Mourinho si udržel stoprocentní finálovou bilanci a ovládl s některým ze svých týmů už pátou evropskou soutěž.

Dvakrát vyhrál Ligu mistrů (v roce 2004 s Portem a v roce 2010 s Interem) a dvakrát Evropskou ligu, respektive Pohár UEFA (v roce 2003 s Portem a v roce 2017 s Manchesterem United).

Čtvrtfinálový přemožitel pražské Slavie Feyenoord v Evropské konferenční lize od začátku skupinové fáze ve 13. utkání poprvé prohrál. Poslední evropskou trofej získal v roce 2002 v Poháru UEFA (dnešní Evropské liga).

V základní sestavě Římanů nastoupil po téměř měsíci Mchitarjan, který však už v 17. minutě musel vystřídat. Souboj dvou nejproduktivnějších celků soutěže toho v prvním poločase moc nenabídl.

Italský tým se prosadil ve 32. minutě z první akce večera. Mancini odcentroval do vápna, stoper Feyenoordu Trauner na míč nedosáhl a Zaniolo překonal vyběhnutého brankáře Bijlowa.

Nizozemský tým se k ohrožení branky dostal až v závěru úvodního dějství, gólman Patrício si ale s Kökcüho střelou z dálky poradil.

Feyenoord vstoupil do druhé půle aktivně a po rozehrání rohu nakrátko nastřelil tyč, vzápětí Tilovu střelu vyrazil Patrício do zámezí. Portugalský brankář o chvíli později vytáhl Malaciovu ránu zpoza šestnáctky na tyč.

V 73. minutě zahrozil i AS, s tečovanou střelou střídajícího Veretouta si ale Bijlow poradil. Vedení nenavýšil ani Pellegrini. Římané nepodlehli Feyenoordu ani ve třetím pohárovém duelu.

Finále fotbalové Evropské konferenční ligy v Tiraně:

AS Řím – Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0)

Branka: 32. Zaniolo. Rozhodčí: Kovács – Marinescu, Artene (všichni Rum.) – Fritz (video, Něm.). ŽK: Pellegrini, Patrício, Spinazzola – Trauner. Diváci: 21.690.

Sestavy:

Řím: Patrício – Mancini, Smalling, Ibaňez – Mchitarjan (17. Oliveira), Cristante – Karsdorp (89. Viňa), Zaniolo (67. Veretout), Pellegrini, Zalewski (67. Spinazzola) – Abraham (89. Šomurodov). Trenér: Mourinho.

Feyenoord: Bijlow – Geertruida, Trauner (74. Pedersen), Senesi, Malacia (89. Džahánbachš) – Til (59. Toornstra), Aursnes, Kökcü (88. Walemark) – Nelson (74. Linssen), Dessers, Sinisterra. Trenér: Slot.