5. 5. 2024

AS Řím má jistou Evropskou ligu, Slovácko může jít do předkola!

Fotbalisté AS Řím si v italské Serii A zajistili díky dnešnímu vítězství 3:0 nad FC Turín postup do Evropské ligy a mohou tak pomoci Slovácku k posunu z předkola Konferenční ligy do kvalifikace druhé nejkvalitnější pohárové soutěže.

UEFA zatím případný přesun vítěze českého poháru do předkola Evropské ligy nepotvrdila.

AS Řím nemůže po dnešním vítězství skončit v italské lize hůř než na šestém místě, které zajišťuje účast ve skupinové fázi Evropské ligy.

V předkole Evropské ligy už má od minulého týdne jisté místo i druhý účastník finále Konferenční ligy Feyenoord, který skončil v nizozemské lize třetí, a Slovácko by se tak mohlo posunout. Zatím má jistou účast ve 3. předkole Konferenční ligy.

Propočty vycházejí z toho, jak Unie evropských fotbalových asociací postupovala v minulých letech.

Vítěz domácího poháru měl původně startovat ve 2. předkole Evropské konferenční ligy, po vyřazení ruských klubů kvůli válce na Ukrajině se ale posunul do 3. předkola a možná poskočí dokonce o soutěž výš.

AS Řím vykročil v Turíně za vítězstvím už v prvním poločase, kdy se po obrovských chybách domácí obrany dvakrát prosadil Tammy Abraham.

Anglický reprezentant nejprve ve 33. minutě po přihrávce od Lorenza Pellegriniho položil díky kličce v pokutovém území českého obránce Davida Zimu a přesně zamířil k pravé tyči.

O deset minut později si vykoledoval penaltu, kterou také sám proměnil, a gólový účet v první sezoně v dresu AS uzavřel na 26 trefách. V lize skóroval sedmnáctkrát. Třetí branku přidal v úvodu druhé půle rovněž z pokutového kopu Pellegrini.