4. 12. 2022

Anthony Joshua zpátky na trůnu. Je ale opravdu nejlepší těžkou vahou ve světě boxu?

Tolik očekávanou odvetu s Andy Ruizem jr. zvládl. Tlak byl enormní. První června minulého roku jej totiž mexický tlouštík senzačně knockoutoval v sedmém kole, navíc i během předchozích kol měl navrch. Král Joshua poprvé padl, ztratil všechny mistrovské pásy a mnozí ho začali odepisovat. Teď je zpět v sedle, byť jeho taktické vítězství tolik oslavováno nebude.

Odveta mezi Joshuou a Ruizem, která se konala v Saudské Arábii, rozhodně nevejde do historie boxu jako jeden z památných duelů. Spíše naopak. Pro oko neznalého diváka to byla nuda, pro oko toho znalejšího velká taktická partie. Právě takovou partii chtěl Joshua hrát. „Bude přede mnou utíkat, protože neumí boxovat,“ nechal se slyšet Andy Ruiz před odvetou. Daleko od pravdy nebyl.

Ne snad, že by bývalý mistr světa Anthony Joshua neuměl boxovat, ale že divoké přestřelky uprostřed ringu jsou Ruizova doména, poznal v prvním zápase. Mexičanovy rychlé ruce a zkracování vzdálenosti. Tohle byly hlavní aspekty, které si musel v odvetě pohlídat.

On sám logicky vsadil na box na delší vzdálenost a postupně si duel nabodoval ve svůj prospěch. Znova má Joshua kolem pasu šampionské opasky. Otázka ale zní:

Je Joshua momentálně opravdu tím nejlepším?

Jak známo, svět boxu není jednotný a konkurenční organizace vyrovnané. A tak zatímco ve světě MMA nikdo nepochybuje, že šampion UFC je momentálně tím na světě opravdu nejlepším, tady to tolik neplatí. O jiné cenné pásy totiž budou v únoru příštího roku bojovat neporažená boxerská esa Deontay Wilder a Tyson Fury. Podle mnohých se právě tam bude rozhodovat o nejlepším boxerovi těžké váhy.

Ještě na jaře, po vítězném souboji s Vladimirem Klitschkem, byl Joshua na vrcholu. Všechen hype byl na jeho straně. Mluvilo se o bitvě dvou neporažených Britů. Joshuou a Tysonem Furym.

To se zatím nestalo, byť se Tyson Fury vrátil ze sportovního důchodu. Jenže zápasí jinde. A Joshuovi ukradl vítr z plachet v červnu Ruiz, takticky zvládnutá odveta na tom nic nezměnila. Zkrátka, diváci Furyho nebo Wildera padnout neviděli, Joshuu ano. První nepovedený zápas proti Ruizovi vítěznou odvetou Joshua neodčinil.

V mém vidění boxerského světa je nyní pořadí na pomysleném stupni vítězů: 1. Wilder, 2. Fury, 3. Joshua.

Instagram did not return a 200.