29. 3. 2024

Analýza Kanada vs Česko: Co vymyslí Jalonen na obhájce titulu?

Český tým se konečně probojoval do bojů a medaile a vlastně tak splnil, co si před turnajem vytyčil. Kouč Jalonen sice prohlásil, že by chtěl zlato, ale hráči by byli patrně spokojeni s jakoukoliv plackou, na kterou Česko čeká už deset let.

Každopádně český tým je hodně motivovaný, což je v této fázi turnaje důležité.

Mužstvo mělo ve čtvrtfinále papírově slabšího soupeře (Německo 4:1), ale celkově se potvrdilo, že skupina B byla silnější a nebýt kanadského zázraku, mohly postoupit jen týmy právě z této skupiny.

Česko zdobí na šampionátu solidní defenziva, do dobré formy se rozchytal gólman Arizony Karel Vejmelka. Velkou zbraní mužstva je pak první formace a přesilové hry, ve kterých patří tým mezi vůbec nejlepší.

Kouč Jalonen přenáší na mužstvo klid tím, že nepanikaří, na lavičce má ale větší emoce než jeho předchůdce, a to je dobře. Proti Němcům navíc nároďák ukázal, že umí praktikovat náročný pressing na rozehrávku soupeře, což dělá problémy úplně každému.

Kanada předvedla ve čtvrtfinále nevídané zmrtvýchvstání, když otočila duel se Švédskem, ve kterém prohrávala už 0:3, o dvě branky pak ještě dvě minuty před koncem utkání.

Na jednu stranu je to štěstí, na druhou stranu ukázka toho, že kolébka hokeje se nikdy nevzdává a věří do posledního okamžiku.

Kanada má v poslední době proti českému výběru navrch, ale tentokrát se nedá říct, že by měla na své soupisce větší jména.

Tým je poměrně mladý a směrem dozadu hraje hodně „rozverně“. Tři branky inkasoval od Kazachstánu, tři od Dánska i Švédska, dokonce šest pak od Švýcarska.

Šance Česka tak nejsou vůbec malé, očekávat lze vyrovnaný duel, který se klidně může natáhnout na více než 60 minut.