17. 4. 2024

Adama Traoré – Bestie, která se dostala z klece! Ptali se na něj až v NFL

Jeden z nejlépe hodnocených hráčů Premier League. Pravděpodobně nejrychlejší, určitě nejsilnější. Drtič z Wolverhamptonu a barcelonský odchovanec. Reprezentant Španělska, Kloppův oblíbenec a geneticky dokonalý atlet, poutající zájem týmů z NFL. Zkrátka bestie, která se dostala z klece.

V lednu mu bylo 23 let a konečně naplnil potenciál, který v něm vždy doutnal jako žhavé uhlíky. Oči vlka z Wolverhamptonu. Křídelník Adama Traoré zažil všelicos a nit jeho příběhu je pořádně zauzlovaná.

 V současnosti budí ze spaní všechny stopery v Anglii, ale nebylo tomu tak vždy. Na Ostrovech je čtyři roky, několikrát tvrdě narazil a šel ke dnu jako potopen loď. Nepřestal se však snažit.

„Byly chvíle, kdy jsem propadal zoufalství,“ řekl Adama. „Existuje na to jediný lék. Zdvojnásobit úsilí, neztratit víru, vytrvat.“

Brány svého vězení si nese každý sám. To mu řekl Nuno Espirito Santo, trenér Wolves a muž, který Traorého „osvobodil“ z klece. Vždyť v předchozích třech sezonách v PL dal pouze jeden gól. Teď se trefil už pětkrát, osmkrát nahrával, vytvořil nejvíce šancí a nikdo nemá více úspěšných průniků.

Traoré, katalánský rodák, syn přistěhovalců z Mali, vyrůstal od osmi let v La Masíi. Řadil se k nejblyštivějším talentům vyhlášené akademie a největším nadějím celé generace.

V listopadu 2013, to mu bylo sedmnáct let, debutoval za Barcelonu v La Lize. Byla to však výjimka. V příštích dvou letech si připsal jen čtyři starty a hrál za rezervu.

Gerrardo Martino a Luis Enrique, trenéři Blaugranas, měli k dispozici vrchnost: Messiho, Neymara, Suaréze, Pedra, Alexise – hvězdný zátaras, který blokoval odchovancům cestu.

„Barcu jsem neopustil v dobrém,“ uvedl Traoré. „Nedali mi žádnou šanci. Nechali mě čekat v béčku, dva roky jsem to vydržel, ale mé ambice rostly. Prosil jsem, abych mohl aspoň ukázat, zda je má úroveň dostatečná. Nebyl zájem.“

Na Camp Nou přesto vzpomíná s láskou. „La Masía mi poskytla vzdělání snů. A byl jsem v týmu s Messim a Neymarem, to byla škola. A co teprve lekce od Xaviho, Iniesty a Puyola!“

V létě 2015 ho koupila Aston Villa, přízeň osudu se však nedostavila. Traoré byl často zraněný, v Anglii si nezvykal snadno a byl na štíru s disciplínou. Odehrál jen 10 zápasů a rota z Villa Parku sestoupila.

Traorého následně zverboval Middlesbrough, nováček PL. Hrál pravidelně, ale nedal gól ani asistenci. The Boro se v Premier League nakonec neudrželi. „Hrůza. Dva pády během dvou let,“ zašklebil se Adama.

Další sezonu strávil v Championship, zocelil se, psychicky i fotbalově. Fanoušci ho zvolili hráčem roku. To vše vedlo k tomu, že za něj v srpnu 2018 zaplatil Wolverhampton 20 milionů eur.

Espirito Santo pochopil, že jeho specifický talent vynikne na pravém kraji. „Kličky a úniky, to mi šlo vždycky,“ řekl Traoré. „U Vlků jsem vyzrál takticky. Díky trenérovi jsem vylepšil pohyb a zakončení.“

Liverpoolský panovník Jürgen Klopp prohlásil: „Adama našel kouče, kterého potřeboval. Sleduju ho dlouho. Zaměřil jsem se na něj už v Dortmundu. Měl neuvěřitelnou sílu a především rychlost. Patřil k těm teenagerům, o nichž se mluvilo po celé Evropě. Ale jako by nikdo netušil co s ním.“

Ano, každý manager ho měnil podle svého. Jednou hroťák, jindy levé křídlo. Musel se naučit ovládat svou abnormální dynamiku a výbušnost. Má speciální kvality, které naplno ukazuje až nyní ve Wolves.

Adama má na fotbalistu mimořádnou figuru. V minulosti se našli tací, kteří tvrdili, že s takovou postavou je nemožné hrát na top úrovni. „Je fakt, že s mými fyzickými atributy jsem by náchylnější k různým svalovým problémům, ale to je minulost. Zapracoval jsem na prevenci,“ říká Traore.

Jeho spoluhráč, obránce Romain Saïss, vyprávěl: „Jednou mu říkám: Běháš spíš jako hráč amerického fotbalu! A on na to: Když jsem byl v Barce, ještě jako kluk, přijeli za mnou z NFL. Prý jsem jako stvořený pro americký fotbal. Přesvědčovali mě, ať to zkusím.“

Nenechal se zviklat. Místo toho drtí obránce v Anglii a bourá defenzivu jednoho soupeře za druhým. Překonal sám sebe a to je ten nejsladší touchdown.