29. 4. 2024

Ach ty penalty! Jak domácí Oranjes na EURU 2000 ztroskotali na Itálii!

Zdroj: Freepik

Když by měli Nizozemci vybrat zápasy, které by nejraději vymazali ze své historie, semifinále domácího EURO s Itálií by mezi nimi s velkou pravděpodobností nechybělo.

Důvod je prostý. Rozjetá oranžová mašina podpořena plným bodovým ziskem ve skupině a vysokým vítězstvím 6:1 ve čtvrtfinále si brousila zuby na boj o zlato.

Někteří fanoušci už dokonce viděli „tulipány“ s nejcennější medailí na krku. V semifinále s Itálií se ale stalo něco nevídaného.

Jakoby předzvěstí všeho měla být tyčka trefená Dennisem Bergkampem.

Přesto dál hrálo domácím vše do karet, protože už ve 34. minutě dostal Zambrotta druhou žlutou kartu a „Azurri“ dohrávali v deseti.

Hned o čtyři minuty později se schylovalo k rychlému využití početní výhody, jenže Frank de Boer neproměnil penaltu.

Krátce po hodině hry dostali Nizozemci šanci na reparát. Pokutový kop Patricka Kluiverta skončil ale na tyči.

V základní hrací době ani v prodloužení gól nepadl a o finalistovi museli rozhodnout pokutové kopy, v ten den noční můra domácí reprezentace.

K dvěma zahozeným penaltám z průběhu střetnutí přidali „Oranje“ další tři neproměněné v rozstřelu (Frank de Boer, Jaap Stam, Paul Bosvelt), ve kterém z jejich strany uspěl jen Kluivert, a udělali hrdinu z brankáře Francesca Tolda.

To Italové proměnili tři ze čtyř, nedal jen Paolo Maldini, a mohli slavit postup do boje o zlato.