Brett Hull aneb střelec sporného gólu Haškovi, který rozhodl o vítězi Stanley Cupu!

„No Goal“ – tento termín je užíván pro vítězný gól Bretta Hulla z šestého zápasu finále Stanley Cupu v roce 1999. Tento legendární americký útočník skóroval až ve třetím prodloužení a rozhodl o výhře Dallasu gólem, při kterém se jeho levá brusle ocitla v brankovišti.
Pojďme ale hezky popořádku.
Brett Hull se narodil roku 1964 v Kanadě jako syn slavného Bobbyho Hulla, legendy Chicaga Blackhawks.
Díky matce měl však dvojí občanství – americké a kanadské – ale zvolil reprezentaci USA.
Před vstupem do NHL hrával univerzitní hokej v Minnesotě a až v devatenácti letech si ho jako číslo 117 ve druhém kole draftu vybralo Calgary Flames.
V ročníku 1984, který proslavili i hráči jako Mario Lemieux, Petr Svoboda či Kevin Hatcher, se však výrazně zapsal i Hull, a to především díky svému neuvěřitelnému střeleckému instinktu – i když jeho kondice a bruslařské schopnosti nebyly zdaleka nejlepší.
Velké vítězství pro USA
Po prvních krůčcích v dresu Flames se Hull přesunul do St. Louis Blues, kde opravdu zazářil. V sezoně 1990/91 nasázel neuvěřitelných 86 branek – číslo, na které dnešní hráči hledí s obdivem.
Hranici 100 bodů překonal během sezony hned čtyřikrát a velký vliv měl také v americké reprezentaci.

K jeho největším úspěchům na mezinárodní scéně patří zlato ze Světového poháru 1996, kde USA ve finále hraném na dva zápasy porazilo největšího rivala Kanadu.
Brett Hull na turnaji ovládl tabulku produktivity a stal se nejlepším střelcem.
Sporný gól, který rozhodl Stanley Cup
Ještě větším písmem se do hokejové kroniky Hull zapsal 19. června 1999, kdy sváděly v Marine Midland Areně souboj o zisk Stanley Cupu týmy Dallasu a Buffala.

V této části finále vedl Dallas 3:2 na série a přímo bojoval o historicky první Stanley Cup.
Zápas rozhodlo až třetí prodloužení a jedna z nejkurióznějších situací v dějinách NHL.
Sestřih finálové série 1999 👇
Dominik Hašek dokázal vyrazit střelu Lehtinena, ale ke kotouči se dostal na hranici brankoviště dnes již člen hokejové síně slávy Brett Hull a poslal ho do sítě Buffala.
Jeho levá brusle ale zasahovala do brankoviště a tehdejší pravidla hovořila jasně.

Pokud se alespoň část brusle dotýká při vstřelení gólu brankoviště, branka není uznána.
Na fotografiích bylo jasně vidět, že levá noha Bretta Hulla byla v brankovišti. Každopádně gól byl uznán a v Dallasu propukly obrovské oslavy.
Stanley Cup dobyli s Haškem spolu
Z obou hlavních aktérů sporného momentu Hulla a Haška se v sezoně 2001/02 stali spoluhráči v Detroitu Red Wings a bájný Stanley Cup dobyli spolu.
To bylo naposledy, kdy Brett Hull zvedl nad hlavu nějakou trofej.
Na Zimních olympijských hrách 2002 v Salt Lake City bral s Američany stříbro.
Po výluce v sezoně 2004/05 pak už jen naskočil do 5 zápasů za Phoenix a v 41 letech ukončil svou bohatou hokejovou kariéru.
Statisticky Hull patří k absolutní elitě. V NHL odehrál 1269 zápasů, což ho řadí na 78. místo historických tabulek.
Co se však týče gólů, je to jiná řeč – 741 zásahů ho staví mezi čtyři nejlepší střelce historie NHL, hned za Ovečkinem, Gretzkym, Howem a Jágrem. A to navzdory tomu, že většina z nich odehrála výrazně více utkání.
Po hokeji do kanceláře i podnikání
S aktivní kariérou se Hull rozloučil v říjnu 2005. Jeho číslo 16 bylo v St. Louis navždy vyřazeno a v roce 2009 byl uveden do Hokejové síně slávy.
Později pracoval jako generální manažer Dallasu Stars a působil i jako viceprezident hokejových operací u St. Louis Blues.
Společně s Mikem Modanem si otevřel restauraci v Dallasu a stal se spolumajitelem juniorského klubu St. Louis Bandits v NAHL.
Kromě hokeje si oblíbil golf, kterému se věnuje na turnajích celebrit, a dokonce se objevil i v populárním televizním pořadu Saturday Night Live.