16. 9. 2024

Fotbal pod pěti kruhy? Přehled finálových bojů o olympijské zlato!

Nejpopulárnější světový sport má svůj vrchol na mistrovství světa, takže olympijský turnaj nepřitahuje takovou pozornost. Mužského turnaje se účastní navíc pouze hráči do 23 let s tím, že v každém týmu mohou být i tři starší hráči.

Přesto má fotbalový turnaj pevné místo v olympijském programu od roku 1936.

Pojďme si připomenout rozhodující bitvy o zlato.

#2021 Tokio: Brazilci obhájili zlato, Španěly udolali v prodloužení!

Brazilští fotbalisté obhájili zlaté olympijské medaile. Ve finále turnaje na hrách v Tokiu porazili Španělsko 2:1 po prodloužení gólem střídajícího Malcoma ze 109. minuty.

V Jokohamě otevřel skóre v nastavení prvního poločasu Brazilec Matheus Cunha krátce po neproměněné penaltě spoluhráče Richarlisona.

Po hodině hry vyrovnal Mikel Oyarzabal, ale na začátku druhé části prodloužení zápas rozhodl Malcom.

Brazílie – Španělsko 2:1 po prodloužení

Branky: 45.+2 Cunha, 108. Malcom – 61. Oyarzabal. Rozhodčí: Beath – Shchetinin, Lakrindis (všichni Austr.) – Al Marri (Kat.). ŽK: Arana, Richarlison, Cunha, Douglas Luiz – García, B. Gil. Bez diváků. Místo: Nissan Stadium, Jokohama (Japonsko).