11. 12. 2024

Legendární noc v Celtic Parku? I s 28% držení míče vyřídili Skoti hvězdnou Barcelonu!

Zdroj: Freepik

V listopadu roku 2012 to byla prvotřídní senzace. Zraněními zdecimovaný Celtic Glasgow porazil doma hvězdnou Barcelonu 2:1 i přes pouhé 28% držení míče.

„Tohle je jeden z nejkrásnějších večerů v nedávné historii tohoto klubu,“ radoval se trenér Neil Lennon. „Je to velmi dojemné. Zaprvé kvůli tomu, jakým týmem Barcelona v současnosti je, a zadruhé proto, že nám chybělo dost zraněných hráčů.“

Skotský celek trápil Barcelonu už na jejím stadionu, ale tehdy Messi a spol. dokázali vstřelit v závěru rozhodující gól na 2:1. Nyní skórovali také v posledních okamžicích zápasu, ale z výhry se radoval soupeř.

A to pořádně, Celtic totiž slavil výročí 125 let od vzniku klubu a fanoušci před utkáním zahalili celý stadion Celtic Park do nádherné zeleno-bílé choreografie.

Vítězství nad hvězdnou Barcelonou bylo pro Celtic perfektním dárkem.

„Je to jeden z největších úspěchů mého života, a to nejen co se týče fotbalu,“ rozplýval se jedenačtyřicetiletý Lennon. „Naši hráči jsou pro mě hrdinové, jejich výkon ani nemůžu dostatečně pochválit. Tím, že porazili pravděpodobně nejlepší tým světa, se zapsali do historie.“

Co na tom, že mužstvo z Katalánska drželo míč po 72 procent času, čtrnáctkrát vystřelilo na bránu a dvakrát trefilo brankovou konstrukci, zatímco Celtic vyslal na branku jen čtyři střely.

„Fotbal není o spravedlnosti, prostě musíte vyhrát,“ poznamenal barcelonský záložník Cesc Fábregas a pogratuloval soupeři k vítězství.

„Také bych rád pogratuloval Celtiku a jeho fanouškům, kteří byli fantastičtí,“ prohlásil kouč hostů Tito Vilanova, pod nímž skončila série, kterou načal jeho předchůdce Pep Guardiola: Barcelona prohrála v základní skupině na hřišti soupeře poprvé po sedmnácti zápasech. Naposledy padla před šesti lety na Chelsea.

V jednadvacáté minutě přišel první gól a to překvapivě do sítě hostí. Mulgrew zahrál z pravé strany rohový kop na zadní tyč, kde se Alba nechal přeskočit Wanyamou a proti jeho důrazné hlavičce nebylo obrany – 1:0. Glasgowští se okamžitě zatáhli zpátky.

Po obrátce nastolený trend pokračoval a hosté zamkli soupeře uvnitř jeho šestnáctky, přinejlepším v její blízkosti. Znovu to zkoušel Messi a znovu našel svého mistra v brankáři Forsterovi.

„Asi jim bude připadat, že prohráli smolně, nastřelili tyč a břevno,“ poznamenal Lennon. „Ale rozdíl je v tom, že Tito mohl poslat na hřiště z lavičky Fábregase a Villu a já nasadil Tonyho Watta, osmnáctiletého kluka, kterého jsme koupili za padesát tisíc liber.“

A právě Watt dal sedm minut před koncem vítězný gól.

Zcela poklidné ale zbývající minuty nebyly, na začátku nastavení totiž přišlo snížení. Po bleskové katalánské kombinaci uvnitř vápna sice dokázal Forster ještě skvěle zasáhnout, dorážející Messi ale již míč narval pod břevno a vykřesal naději – 2:1. Času ale již moc nezbývalo a tři body tak zůstávají ve Skotsku.

„Ještě musím ten zážitek vstřebat,“ nemohl uvěřit tomu, co dokázal. „Je to asi nejlepší chvíle mého života, až budu starší, tak si řeknu: Dokázali jsme porazit Barcelonu v Lize mistrů. Nemůže být nic lepšího.“