27. 11. 2024

Jak získal Katar fotbalové MS? Na úplatky šly miliony, využil i francouzského prezidenta!

Zdroj: Depositphotos

Vše je na prodej. Vždy je to jen otázka ceny. Někdy může být cena závratně vysoká. Ukazuje se však, že se vždy najdou lidé, kteří jsou ochotni ji zaplatit.

Světový pohár v Kataru je příběhem o tom, že v dnešní době si můžete koupit opravdu všechno, pokud máte na bankovním účtu za jedničkou dostatek nul.

Tento malý emirát na Arabském poloostrově získal právo pořádat mistrovství světa v roce 2010. Tvrzení, že to bylo nečekané, neodráží dostatečně realitu. Byl to neuvěřitelný šok.

Jak mohla vyhrát volby země, která nemá žádnou infrastrukturu, stadiony, fotbalovou tradici, notoricky nedodržuje lidská práva a v létě panují více než čtyřicetistupňová vedra?

Britský Guardin po volbách napsal, že by bylo rozumnější, kdyby se šampionát konal v Grónsku.

Katar byl ve volbách outsiderem. Až do poslední chvíle nic nenasvědčovalo tomu, že právě zde stráví nejlepší hráči světa tři týdny bojem o nejcennější fotbalovou trofej.

Největšími favority byli Američané

Přijeli s propracovaným projektem, v minulosti už šampionát hostili a turnaj v této zemi by neotevřel podobné otázky jako v případě Kataru.

Jedním z velvyslanců jejich nabídky byl bývalý americký prezident Bill Clinton.

Joseph Blatter, tehdejší prezident Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), tvrdil, že ještě dva týdny před volbou místa konání měla americká kandidatura ve výkonném výboru větší podporu.

Když v den voleb otevřel obálku, věděl, že vítězem nejsou USA. Pro jistotu do ní nahlédl, ale jméno vítěze mohl oznámit i bez toho.

Po oznámení místa konání šampionátu zavládlo v sále, kde byli přítomni nejvlivnější lidé fotbalu i významní politici, ticho. V tom šoku ještě více vynikla malá skupinka katarského týmu, která spontánně slavila.

Vítězství Kataru je jedním z největších překvapení při volbě dějiště fotbalového šampionátu. V závěrečném hlasování porazil Katar USA 14:8.

Blatter v roce 2015 řekl listu Financial Times, že ve výkonném výboru panuje shoda. Šampionát v roce 2018 se měl konat v Rusku, což se také stalo, a mistrovství světa v roce 2022 se mělo konat v USA.

Všechno bylo v pořádku, dokud se do toho nezapojil bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy a nesetkal se s katarským princem. Pak se všechno změnilo,“ říká Blatter.

Čtyři hlasy evropských členů výkonného výboru měly původně připadnout USA. Na volbách měl zájem i francouzský prezident. Když se zapojil do zákulisní bitvy, bylo vítězství Kataru jasné.

Sarkozy povýšil hlasování na francouzský zájem

Dnes už není pochyb o tom, že si Katar pořadatelství šampionátu koupil a přiklonil hlasování ve svůj prospěch.

Je velmi obtížné dohledat, jak vysoké úplatky to byly. Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti potvrdilo, že Katar si svůj vliv ve výkonném výboru kupoval výhodami.

Ve spleti vztahů a finančních toků vynikají dvě klíčové postavy.

Jedním z nich je Nicolas Sarkozy. Paradoxně není v žádné funkci ve fotbalovém hnutí, nevolí a jeho vliv na volby by měl být nulový.

Katar však věděl, že Evropa bude ve volbách hrát důležitou roli a mezi evropskými členy měl velký vliv tehdejší šéf UEFA Michel Platini.

Deset dní před volbou pořadatele šampionátu si Sarkozy pozval Platiniho na oběd do Elysejského paláce.

Platini předem nevěděl, o čem se bude jednat. Ke svému překvapení zjistil, že se nejedná o soukromou audienci.

Sarkozy ho poté představil katarskému korunnímu princi šejku Tamimovi bin Hamadovi Al Thánímu. Oběd se změnil v obchodní schůzku, na níž se vyjednávalo o ceně za Platiniho hlas.

Francouz popřel, že by ho vyměnil

„Sarkozy mě nikdy nepožádal o katarský hlas. Věděl jsem, co je správné,“ hájil se Platini v roce 2015.

Podle některých svědků však Sarkozy na Platiniho naléhal a dal mu jasně najevo, že volba Kataru je národním zájmem a fotbal musí jít stranou.

Naznačují to informace, které získal francouzský novinář Philippe Auclair, autor publikace FIFAgate.

„Před volbami se hodně mluvilo a šuškalo o úplatcích. A po vyhlášení výsledků se všichni divili: Jak může někdo se zdravým rozumem hlasovat pro Katar?“ Auclair řekl.

Katar nakoupil letadla, PSG a stíhačky

Platini si to po obědě se Sarkozym rozmyslel. Večer zavolal Blatterovi, že Američany nepodpoří.

„Po tomto setkání mi Michel Platini zavolal, že ruší naši gentlemanskou dohodu o podpoře USA,“ řekl Blatter.

„V té době změnili strany on (Platini), Marios Lefkaritis (šéf kyperské federace), Senes Erzik (místopředseda UEFA) a Michel D’Hooghe (bývalý šéf belgické federace). Všichni hlasovali pro Katar,“ vysvětlil Blatter.

Sečíst účet za tuto dohodu je téměř nemožné. Katar přece ve Francii investoval stovky milionů dolarů.

A všechny tyto dohody se uskutečnily krátce poté, co Katar vyhrál volby na místo konání mistrovství světa.

Společnost Qatar Airways si objednala 50 letadel Airbus, katarský investiční fond Qatar Sports Investment koupil slavný klub Paris St. Germain za 80 milionů eur, síť BeIN Sports koupila vysílací práva na francouzskou ligu na čtyři sezóny za 607 milionů eur a spustila ve Francii vlastní sportovní kanál.

Ne všechny dohody byly uzavřeny s cílem získat Platiniho hlas; Katar si díky nim zajistil silné vazby s Francií.

Neexistují žádné důkazy o přímé korupci. Ačkoli Platini, Sarkozy a jeho poradci čelili v této souvislosti vyšetřování. Soudní jednání však skončilo bez vznesení obvinění.

Je však jasné, že poté, co Platini dal svůj hlas Kataru, arabský emirát nalil do francouzské ekonomiky miliardy, nikoli miliony.

Samotný kontakt na dodávky letadel měl hodnotu 6 miliard dolarů a Katar později přidal kontrakt na francouzské stíhačky Rafale.

Měl plán a jednal jako mafiánský boss.

Další důležitou osobností, která Kataru zajistila šampionát, je bývalý člen výkonného výboru Mohammed bin Hammam.

Jeden z nejmocnějších mužů ve fotbale. Byl šéfem Asijské konfederace a mužem, který měl k Blatterovi dlouhá léta blízko.

Hammam se od katarské nabídky distancoval, protože zapojením do kampaně by porušil pravidla FIFA.

Deník The Times však získal tajné dokumenty, které potvrzují, že to byl právě on, kdo vymyslel a realizoval plán na vítězství na fotbalovém mistrovství světa.

Bin Hammám použil peníze pokaždé, když viděl nějakou výhodu.

Sponzoroval například kongres Africké fotbalové unie (CAF), který se konal v Angole, zval vlivné členy fotbalových federací na obchodní jednání, dával luxusní dárky nejen jim, ale i rodinným příslušníkům.

Manželky a partnerky členů výkonného výboru například dostaly kabelky Burberry.

Bim Hammam prosazoval ve FIFA mafiánskou kulturu, která není založena na demokratickém rozhodování, ale na principu protislužeb, úplatků a kupování vlivu.

V roce 2014 britský Guardian napsal, že se Hammam chová jako mafiánský boss. Uzavíral zákulisní dohody a prosazoval vlastní zájmy. Prostředky na stavbu získal díky kontaktům s rodinou katarského emíra.

V rámci FIFA však nebylo neobvyklé, že členové výkonného výboru chodili za kandidáty a žádali je o peníze na rozvojové projekty v jejich zemích.

Bin Hammám však podle svědků zaplatil nejméně 5 milionů dolarů za hlasy ve prospěch Kataru. Spíše to bylo víc.

Phaedra Almajidová, vedoucí mediálního týmu katarské kandidatury, byla svědkem tří schůzek, na nichž člen Bin Hammamova týmu Amadou Diallo nabízel miliony za hlas.

„Když přišel první člen výkonného výboru, Diallo mu nabídl milion dolarů za hlas. A on se začal smát a říkat: Jen jeden milion, to je všechno? Diallo mu nabídl milion a půl. Proběhla tři setkání po sobě a měla naprosto stejný průběh. Byla to jasná dohoda, že za tuto cenu dají hlas Kataru,“ řekl Almajid v dokumentu Skandál na mistrovství světa.

Podle dokumentů, které získal deník The Times, si bin Hammám koupil i hlasy dalších členů výkonného výboru.

Prezidentovi jihoamerické konfederace CONCACAF Jacku Warrinerovi zaplatil 450 000 dolarů a 1,2 milionu dolarů.

Hammam se chtěl stát šéfem FIFA také díky úplatkům, ale krátce před volbami v roce 2011 vyšlo najevo, že si koupil hlasy delegátů ze zemí Latinské Ameriky.

Byl vyšetřován FIFA a později mu byl zakázán výkon všech funkcí ve fotbale.

Právě výběr Kataru jako místa konání šampionátu odstartoval řadu vyšetřování a postupně vedl k potrestání devíti vysoce postavených funkcionářů včetně Blattera, Plattiniho a Bin Hammama.

Žádný z nich však neskončil ve vězení. Byli pouze vyloučeni z fotbalového hnutí.

Blatter dodnes lituje zvolení Kataru.

„Kdyby byl tehdy rozsudek jiný, neměli bychom problémy,“ prohlásil.

„Tato situace odstartovala útoky zemí, které selhaly, proti FIFA a proti mně. Z Anglie (prohrála volby na mistrovství světa 2018) a z USA,“ dodal.

Etická komise FIFA mu zakázala působit ve fotbale na šest let. Byl vyšetřován kvůli několika podezřelým platbám.

Ve Švýcarsku čelil žalobě za zpronevěru a falšování dokumentů. Soud Blattera zprostil obvinění.

Mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru

Katar zvítězil ve volbě pořadatele šampionátu v roce 2022 mezi kandidáty: USA, Austrálií, Japonskem a Jižní Koreou.

Světový pohár se bude konat od 20. listopadu do 18. prosince.

Katar postavil pro účely mistrovství světa ve fotbale 8 moderních stadionů.

Celkové náklady na pořádání mistrovství světa přesahují 200 miliard dolarů. Jedná se o nejdražší šampionát v historii.