26. 11. 2024

Jak se nespálit při výběru kopaček?

Zdroj: Depositphotos

Kopačky jsou naprosto nezbytným náčiním každého fotbalisty, ať už malého nebo toho většího, proto je potřeba při jejich výběru postupovat obezřetně, aby tak splňovaly to, co od nich žádáte. Jak ale vybrat ty správné?

Jak vybrat kopačky?

Kopačky jako takové existují ve víceru různých variant, které se liší podle toho, na jaký povrch jsou určené, podle podrážky, typu materiálu a samozřejmě také svou cenou.

Důležitou roli v tomto případě hraje tedy rozpočet. To znamená jakou částku jsme ochotni do pořízeni nových kopaček investovat.

Pro amatéry či občasné hráče zcela jistě vystačí kopačky do tisíce korun, zatímco ty profi se pohybují od čtyř tisíc korun výše. Všechno mezitím však znamená širokou škálu z níž se dá vybrat taková obuv, která bude tou ideální právě pro vás.

Povrch

Prvním kritériem, na které se podíváme, je povrch. Kopačky bychom potom měli volit podle toho, na jakém povrchu s nimi budeme hrát nejčastěji.

Bude to klasická tráva? Umělá? Případně hledáme správné kopačky do haly či tělocvičny? To samo o sobě rozhoduje, jakým směrem bychom se měli vydat.

TIP: Při nákupu kopaček můžete využít například slevy na Sportfotbal.cz

Podrážka

Kopačky se dělí do několika typů právě na základě herního povrchu, což se promítá do provedení podrážky. Patří sem lisovky, kolíky, sálovky, nebo třeba turfy. Každý typ je přizpůsoben jinému účelu.

Zatímco sálovky najdou uplatnění v hale či tělocvičně, turfy jsou vyprofilované pro hraní na umělé trávě, a to už kvůli tomu, že mají na podrážce hodně malých špuntů.

Lisovky jsou ze všech typů kopaček těmi nejuniverzálnějšími, protože nabízí využití na tvrdém přírodním pohybu, tak i tom umělém.

Liší se pak v zásadě délkou špuntů. Lisovky jsou navíc patrně tím, co se běžným lidem vybaví, když je o kopačkách řeč.

Kolíkové kopačky disponují rovněž kolíky, jenž však mají jednu skvělou vlastnost – dají se totiž podle potřeby vyměňovat.

To znamená odšroubovat a zaměnit za jiné. Své uplatnění pak najdou hlavně na přírodním hřišti, a to za každého počasí.

Materiál

Syntetika, kůže, guma – to všechno jsou materiály, z nichž se kopačky vyrábí. Existují však i jejich kombinace nebo také kopačky pletené, nebo z umělé kůže.

Každý materiál má pak své přednosti a zápory. Kupříkladu syntetické kopačky mají nižší hmotnost než kožené, které však nabízí lepší ochranu.

Gumové kopačky jsou zase nepromokavé, ale nejsou právě těmi nejlepšími pro práci s míčem.

Moderní technologie pak přinášejí stále častější využití pletených materiálů. Ten zajistí větší citlivost na míč, nicméně i on má jeden výrazný nedostatek – velice snadno promokne.

V ideálním případě byste tedy měli mít kopačky dvoje, které pokryjí co nejširší škálu možných herních podmínek, od počasí po terén.

Pokud se věnujete fotbalu na nějaké soutěžní úrovni, přičemž vůbec nezáleží jaké, dříve nebo později to zjistíte sami.

Další kritéria jsou poté už hlavně otázkou vašich osobních preferencí. To znamená, že máte kupříkladu na výběr mezi kopačkami s tkaničkami nebo bez nich, případně kotníkovými a nízkými botami.

Je velice důležité si vyzkoušet oba modely a zjistit, který vám zkrátka vyhovuje lépe. Mezi fotbalisty se najde plno zastánců obou variant.

U kopaček je dále velice důležité, aby přesně kopírovaly tvar vaší nohy. Měli byste je tudíž mít na nohou co nejtěsněji, ale zároveň, aby vás netlačily.

To je velice důležité, protože tím výrazně eliminujete možnost nějakého zranění. Je to ostatně podobné jako při výběru bruslí, nohy by vám v nich neměly v žádném případě plandat.