21. 6. 2024

5 důvodů, proč jsou Italové zaslouženě mistři Evropy

Máme za sebou epické finále EURO 2020. Itálie v penaltovém rozstřelu ve Wembley zdolala domácí Anglii a stala se mistrem Evropy. Můžeme konstatovat, že zaslouženě. Jaké jsou důvody triumfu Squadra Azzury na kontinentálním šampionátu? 

#5 Taktická připravenost

Říká se, že italská Seria A je nejtěžší na světě, co se taktické připravenosti týká. A to potvrdí i velké množství hráčů. Italové hráli na EURO 2020 pěkný fotbal založený na útočení, přihrávkách a pohybu, přičemž fanoušci, kteří sledují tuto hru podrobněji si jistě všimli, že taktika, kterou Mancini nastolil, skutečně fungovala. 

Každý jeden italský reprezentant přesně věděl, co má dělat a tak to i vypadalo. Ať už kapitán Chiellini, motor středu pole Jorginho nebo i méně zkušení hráči jako Barela či Locatelli. Každý tým je tak dobrý jako jeho nejslabší článek a na to mužstvo z Apeninského poloostrova myslelo. 

#4 Kouzlo Roberta Manciniho

Trenér v sobě musí mít vítězného ducha, trenér musí být šampion. Zda byl Gareth Southgate, lodivod Anglie, rodilým vítězem? Na to si odpovíme možná někdy jindy. Mancini ale vítězem je a dokázal to i na EURO 2020.

Skvělý byl už když vedl Inter Milán a Manchester City, ale působení při italském národním týmu je pro Roberta Manciniho zatím největším úspěchem jeho kariéry. Jeho Itálie se postupnými kroky propracovala na vrchol. Samotný Chiellini řekl, že když Mancini před turnajem hráčům oznámil, že mají šanci na celkový triumf, znělo to zčásti humorně.

#3 Zkušený kádr

Taky máte pocit, že Giorgio Chiellini a Leonardo Bonucci hrají spolu uprostřed obrany od začátku fotbalu jako takového? Skutečně, tito dva stopeři jsou prototypem fotbalové zkušenosti a ukázalo se to i především v semifinále a ve finále. 

Ale není to jen o Chiellinim a Bonuccim, Itálie měla ve svém týmu velké množství ostřílených hráčů, kteří mají za sebou obrovskou porci náročných duelů. Na jazyk se tisknou jména jako Jorginho, Verratti či například i Immobile a Insigne. Španělům či Angličanům taková zkušenost v rozhodujících chvílích chyběla. 

#2 Brankář Gianluigi Donnarumma

Gianluigi Donnaruma, který se během EURO 2020 dohodl na přestupu s Paříží Saint-Germain, byl nejen nejlepším gólmanem, kterého jsme mohli na evropském šampionátu sledovat, ale oficiálně se stal nejlepším hráčem celého turnaje. 

Skvělé zákroky v každém zápase, penaltové výkony na hranici geniality proti Španělům a Angličanům a neuvěřitelný přehled, který je vzhledem k věku až příjemně šokující. Gigi, jak tohoto brankáře přezdívají, má před sebou vynikající budoucnost, jelikož mu je teprve 22 let.

#1 Srdce bojovníků

Nasazení a srdíčko by měly být v reprezentaci samozřejmostí, ale ne vždy je tomu tak. Italové by mohli být ve fotbalových školách dáváni za příklad toho, jak se má hrát za národní tým. 

Mužstvo kouče Roberta Manciniho bylo ochotno jít za hranici svých možností, hráči se vrhali do střel, plnili taktické pokyny, bojovali jeden za druhého a když si představíme, jak probíhala italská hymna, tak nikdo nezpochybní nasazení a srdce azurové Squadry. Takto nějak by to mělo vypadat.